o programie
Katarzyna Matuszewska i Maciej Pawlicki – Fot. TVP

Studio Polska - będzie rzeczywiście otwarty dla wszystkich chętnych. Jedynym kryterium będzie zachowanie norm debaty oczywistych w europejskiej kulturze, a liczba uczestników ograniczona będzie przez rozmiar studia i wymogi BHP. Innych ograniczeń nie ma.

Studio Polska to program publicystyczny, którego ideę główną da się sprowadzić do jednego zdania: szukamy punktów wspólnych. A zatem diametralna zmiana w publicystyce, ale i we współczesnej polskiej polityce: nie chodzi o pokazanie tego, co nas różni i jak głupia/niegodziwa jest strona przeciwna, ale o znalezienie tego, CO NAS ŁĄCZY.

Dziś, wiosną 2016, wobec wielu napięć politycznych i społecznych, wielu narastających zagrożeń cywilizacyjnych, społecznych, gospodarczych, politycznych i kulturowych, wobec pogłębiających się i przez wielu celowo pogłębianych podziałów - Telewizja Publiczna otwiera się i występuje z formatem Studio Polska, w którym Polacy będą szczerze rozmawiać o sobie i nas, będą szukać, albo choćby uczyć się szukać porozumienia. Bo brak tego porozumienia i zatracenie umiejętności debaty jest właśnie teraz, wiosną 2016, zagrożeniem dla naszej narodowej i [państwowej zbiorowości i dla każdego z nas z osobna. Bo – jak śpiewał Jacek Kaczmarski – „to przecież jedno i to samo drzewo”

Główne cele programu: • Telewizja Polska otwiera się na sprawy Polaków, daje im głos, by współtworzyli swój własny program
• Telewizja Polska chce odbudować kulturę debaty – bez hejtu, pogardy i wykluczeń - debaty otwartej na każdego i dla każdego.
• Telewizja Polska chce szukać tego, co nas łączy, budować Polaków pole wspólne.

Prowadzącymi program są:
Maciej Pawlicki autor filmów i programów telewizyjnych, publicysta reprezentujący prawicowy światopogląd.
Katarzyna Matuszewska aktywistka społeczna o zdecydowanie lewicowym spojrzeniu na rzeczywistość.